Aşı, Crohn hastalığının tedavisi için umut bir adım daha yakın

Sakat bağırsak hastalığını tedavi etmek için tasarlanmış bir aşı Crohn hastalığı bir adım daha yaklaşıyor.

Crohn’un Vaccine MAP denemelerinin Oxford Üniversitesi’ndeki prestijli Jenner Enstitüsü’ndeki bir sonraki aşaması için işe alımlar devam etmektedir.

Bu, iki yıl önce, sağlıklı gönüllülere güvenlik ve etkinlik için yenilikçi aşının ilk bileşeninin başarılı bir şekilde ilk testini gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, hastalığa çare bulmanın savaşta büyük bir atılım olduğuna inanıyor. Modern terapötik aşı, Crohn hastalığını önleyeceği gibi tedavi edecektir.

İskoçya, dünyadaki en yüksek Crohn hastalığı vakalarından birine sahipken, 200 kişiden fazlası etkilendi. Bunların çoğu gençler ve çocuklar.

Londra’daki King’s College’den Profesör John Hermon-Taylor, MAP (Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis) adlı tüberküloz benzeri bir bakterinin hastalığın nedeni olduğuna ikna olmuştur.

Bugün (15 Mart Cuma), böcek hakkındaki farkındalığı arttırmayı amaçlayan Dünya MAP Günü. MAP, Crohn hastalığına çok benzeyen sığırları etkileyen bir tür enflamatuar barsak hastalığı olan Johne hastalığının kanıtlanmış bir nedenidir.

Böcek, aynı zamanda tüberküloz ve cüzzamı da içeren “Mikobakteriler” adı verilen bir bakteri ailesine aittir.

Hayvanlar üzerinde yapılan ön aşı çalışmaları, güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, insanlar üzerinde yapılan güncel testlerin aşının laboratuardan kliniğe alınmasında bir sonraki önemli adım olduğunu söylüyorlar.

Crohn hastalığı, zayıflatıcı ve agresif bir inflamatuar barsak hastalığı şeklidir (IBD). Belirtileri şiddetli karın ağrısı, kilo kaybı, kanlı ishal ve kronik yorgunluk içerir. Hastaların yaklaşık% 80’i yaşamlarının bir noktasında ameliyata ihtiyaç duyacak.

Çoğunluğun yaşamları, istenmeyen yan etkileri olabilecek çoklu hastaneye yatış, ameliyat ve immünosüpresif tedavilerle işaretlenir. Sonuç olarak, birçok insan bir iş sahibi olmayı veya okula devam etmeyi zor bulmaktadır. Bir çok gencin de ameliyata ihtiyacı var ve çoğu kolonlarını kaybedip ostomi yapıyor.

Profesör Hermon-Taylor, Crohn’s MAP’taki Aşı’nın sitesinde şunları yazdı: “Crohn’un tedavisi yok ve hiçbir neden resmi olarak tanınmıyor. Bununla birlikte, Crohn hastalığının nedeni olarak MAP’a işaret eden zorlayıcı kanıtların olduğuna inanıyoruz. ”

Prof. Hermon-Taylor, Dr. Tim Bull ve Jenner Enstitüsündeki bilim adamları ile birlikte MAP’a karşı modern DNA aşısını geliştirdi.

Bu işlem 10 yıl sürdü ve başlangıçta Crohn’un hasta aileleri tarafından bağışlanan ve bu yeni aşının bulunmadığı büyük ölçüde bağışlanan yaklaşık 850.000 sterline mal oldu. HAV Aşıları ile yapılan ek yatırımlar, aşı üretmek ve test için hazırlamak için gereken fonun geri kalanını artırdı.

Başta Crohn hastaları ve aileleri olan gönüllüler, aşı testleriyle birlikte çalışması için bir kan testi için 700.000 £ topladı. Testlerin tamamlanmasına devam etmek için bağış toplama halen devam etmektedir.

Site şöyle diyor: “Tarihsel olarak, insanlarda MAP’ın incelenmesi zor olmuştur çünkü ortak bir mikroskopta görülmez ve büyümesi çok zordur.

“DNA’sının varlığı için MAP testi (PCR kullanarak), MAP’ı, Crohn hastalarının% 92’sine kadar buldu, ancak şimdiye kadar hiç kimse, Crohn hastalığı olan kişilerin dokularında yerinde MAP gösterecek bir test geliştirmedi.

“Profesör Hermon-Taylor tarafından geliştirilen yeni MAP testi ile, bunu ilk defa karmaşık ayrıntılarla görüyoruz.

“Test Aşı denemesi için önemli bir” tamamlayıcı tanıdır “; Klinisyenlerin aşılama öncesinde MAP enfeksiyonunu onaylamalarını ve hastaların aşıya verdikleri tepkileri izlemelerini sağlayan basit bir kan testi. Yeni testin onaylanması neredeyse tamamlandı. ”

Aşının ikinci bileşeninin birinci aşaması çalışması sağlıklı gönüllülerde devam ediyor ve Crohn hastalarının ikinci aşamasının bu yılın nisan sonunda başlamasıyla paralel olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Her şey plana göre giderse, testler 2020’nin ortalarında tamamlanmalıdır.

Aşı, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde büyük destek aldı.

Daha fazla bilgi edinmek için www.crohnsmapvaccine.com adresini ziyaret edin.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *