Fibromiyalji artık merkezi sinir sisteminin yaşam boyu süren bir bozukluğu olarak kabul edilmektedir

Fibromiyalji romatizmal hastalıktır en ikinci osteoartrit arkasında yaygın ve fakat hala yanlış bilinen, şimdi gövdesi içinden vuruyor artan ağrı sorumlu bir bozukluk yaşam boyu merkezi sinir sistemi olarak kabul edilir kim acı çekiyor Michigan Üniversitesi Anesteziyoloji Profesörü Daniel Clauw, Amerikan Ağrı Yıllık Bilim Toplantısı’nda bugün yapılan genel konferansta fibromiyaljinin nörolojik temelini analiz etti.

Clauw, fibromiyaljinin ağrısının, beyin ve omurilikten, herkesin periferal ağrı yaşayabileceği bölgelerden daha fazla geldiğini açıkladı. Durumun, beynin ağrı ve diğer duyusal bilgileri nasıl işlediği konusunda değişiklikler ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Doktorlar, fibromiyalji hastalarını, bir yaralanma veya inflamasyonla tam olarak açıklanmayan multifokal (çoğunlukla kas-iskelet sistemi) ağrılarından şüphelenmeleri gerektiğini söyledi.

“Fibromiyalji hastalarında vücuttaki ağrı yolları çoğaldığından, ağrı her yerde olabilir, bu nedenle bu durumdaki kişilerde kronik baş ağrıları, iç organ ağrısı ve duyusal aşırı duyarlılık yaygındır. ağrılı durum, “dedi Clauw.

“Bu, fibromiyalji ve diğer ağrı koşulları olan insanlar. Normalde giriş çevre birimleri derecesi hissetmek beklenebilir daha periferik nosiseptif giriş fibromiyalji hastalarında tarafından ağrının, ancak daha fazla acı katkıda bulunmaz anlamına karakterize gelmez Clauw, şartı olmayanların durumu nasıl ifade edebileceklerinin acısını deneyimlemek için bir aşırı duyarlılık tarafından “diye ekledi.

fibromiyalji, merkezi sinir sisteminin ağrının kökenli olduğundan, beyinde nörotransmitter etkinliğini azaltmaz için opioidler ve diğer narkotik analjezikler ile Clauw tedaviler genellikle etkili olmadığını söyledi. “Bu ilaçların fibromiyalji hastalarında etkili olduğu kanıtlanmadı ve opioidlerin fibromiyalji ve diğer merkezi ağrı durumlarını daha da kötüleştirdiğini gösteren kanıtlar var” dedi.

Clauw ilaç tedavileri, örneğin gabapentinoids, trisiklikler ve seçici geri alım inhibitörleri serotonoin, kognitif davranış terapisi, egzersiz, stres azaltma olmayan farmakolojik yaklaşımlar entegre hekimleri önerir.

Clauw, “Bazen basit, ucuz tıbbi olmayan tedavi için tedaviye verilen cevabın büyüklüğü uyuşturucudan daha ağır basıyor” dedi. “En büyük fayda, herhangi bir kronik ağrı durumunun tedavisinin temel amacı olan daha iyi bir performanstır. Fibromiyalji hastalarının çoğu, semptomlarında bir iyileşme görebilmekte ve uygun ilaç ve Farmakolojik olmayan tedavilerin yaygın kullanımı. ”

ciedad.

“Fibromiyalji, hem ayrı bir hastalık hem de ağrı merkezileşmesinin ortak bir son yolu olarak görülebilir ve kronikleşir. Bu durumdaki çoğu insan, yaşam boyu boyunca kronik ağrı öykülerine sahiptir. vücut, dedi Clauw. “Klasik semptomlara aşina değilseniz, tek bir neden olmadığı ve dışsal işaretler olmadığı için, bu durumun teşhis edilmesi zor olabilir.”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*