RSDS nedir? Fibromiyalji ile nasıl bağlantılıdır?

Gönderen: Bill Cravens

Refleks Sempatik Distrofi Sendromu (RSDS) ve fibromiyalji sıklıkla birbiriyle karıştırılan çok yakından ilişkili iki bozukluktur. RSDS daha yaygın olarak “karmaşık bölgesel ağrı sendromu” olarak bilinir.

İki bozukluk bir kişide buluştuğunda, hayat çok zor ve acı verici hale gelebilir. Her iki rahatsızlık için de tedaviler olsa da, farklılıkları anlamak, ağrılarınızın kaynağının doğru teşhis edildiğinden emin olmanız açısından önemlidir.

RSDS nedir?

Bölgesel Sempatik Distrofi Sendromu sempatik sinir sisteminin çok nadir bir bozukluğudur. RSDS semptom kümesi eklem ağrısı, sinir ağrısı, kas sertliği, uyku güçlüğü, yönelim bozukluğu, saç ve tırnak büyümesindeki değişiklikler ve ciltte yamalardaki renk değişimini içerir.

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu olarak da bilinir. Yeni keşfedilmiş bir genetik bileşen olmasına rağmen, RSDS için bilinen bir neden yoktur. RSDS tedavisi, vücudun belirli bir bölgesindeki sinirleri öldürmek için ilaç tedavisi, ağrı yönetimi, sinir blokları ve yıkıcı ameliyatı içeriyordu.

Kimler risk altında?

Herhangi bir bozukluğu olan bir aile üyesi olanlarda daha yaygın olmasına rağmen, herkes RSDS geliştirebilir. Şiddetli fiziksel travma ve travmatik beyin hasarının da sendromu geliştirme riskinizi artıracağı düşünülmektedir. Fibromiyaljisi olanların da sendromu geliştirme riski taşıyabileceği konusunda bazı kanıtlar vardır.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji, yaygın kas ve eklem ağrısı ve kas sertliği varlığıyla en çok fark edilen semptomlar kümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Diğer semptomlar arasında uyku bozuklukları, IBS, depresyon, tekrarlayan maya enfeksiyonları, kronik soğuk algınlığı ve grip duyarlılığı ve servikal stenoz sayılabilir. Progresif bir hastalıktır, fakat bir terminal hastalığı değildir.

Çocukların fibromiyalji geliştirdiği bazı durumlar olmasına rağmen, 18 yaşından sonra herhangi bir zaman gelişebilir. Kadınlarda daha sık teşhis edilmesine rağmen, hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Semptomlar ömür boyudır ancak menopozdan sonra kötüleşir.

Bu bozuklukları teşhis etmek neden bu kadar zor?

Fibromiyaljinin teşhisi yıllardır çok tartışmalı olmuştur, çünkü kesin testlerden yoksundur ve semptomların hastanın rapor edilmesine dayanmaktadır.

Son zamanlarda, iki yeni bulgu bir dizi teste yol açabilir – fibromiyalji için bir kan testi ve bunun için beyin görüntü taraması – tanıyı daha kolay hale getirebilir.

RSDS tanısı, fibromiyalji ile aynı sorunların çoğuna sahiptir, ancak bu bozukluğa daha kolay rastlanabilen bazı nöro-test ve gözlemsel semptomlar vardır.

RSDS’nin teşhis edilmesindeki zorluklardan biri, birçok hekimin sendromu bilmediği ve bu nedenle tanısal testleri gerçekleştirme olasılığının düşük olduğu yönündedir.

Refleks sempatik distrofi sendromu ve fibromiyalji

Fibromiyaljisi olanların da refleks sempatik distrofi sendromu (RSDS) için daha yüksek risk altında olabileceğini gösteren kanıtlar artmaktadır.

Kronik ağrının ve tekrarlayan inflamasyon vakalarının stresinin, RSDS’li hastaların yaşadığı sempatik sinir sistemi bozukluğuna yol açabileceği düşünülmektedir.

Sadece fibromiyaljinin olması, RSDS’yi de alacağınız anlamına gelmez. Diyet ve yaşam tarzı tedavilerinin yanı sıra, fibromiyaljiyi tedavi etmek için kullanılan ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar, sendromun gelişmesine neden olacak sinir sistemi ile ilgili bozukluğa bağlı travmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Eğer ikisinde de teşhis edilmişseniz, olası tedavi yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Doktorunuz her ikinizde de varsa ne yapmalı?

Doktorunuzda hem refleks sempatik distrofi sendromu (RSDS) hem de fibromiyalji tanısı varsa, bakım ve tedavide çok proaktif hale gelmelisiniz.

Siz ve doktorunuz, hangi belirtilerin bozukluklarınızda hangi teşhise ait olduğunu ve paylaşıldığını belirleme sürecine girmelisiniz. Bu, rahatlama için mümkün olan en etkili tedavi şeklinin ne olacağını denediğinizden emin olmak için gereklidir.

Sinir disfonksiyonu gibi RSDS için daha agresif tedavilerin bazıları, fibromiyaljiye bağlı ağrılar için uygun değildir. En iyi yaklaşımı ortaya koyarken, her iki tanı için de yaşam tarzı değişiklikleri ile proaktif olmanın büyük ölçüde yardımcı olabileceği bilinmektedir.

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile proaktif olmak

Hem RSDS hem de fibromiyalji ile ilişkili inflamasyonu ve diğer semptomları kontrol altına almak için yemelisiniz ve yememelisiniz yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edinin. Tente bitkileri gibi gıdalardan kaçınmak ve NutraSweet ve aspartam gibi katkı maddelerinin inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Alternatif tedavileri de keşfetmeniz gerekiyor. Akupunktur gibi tedavilerin bazıları, her iki durum için de ağrı ve inflamasyonu başarılı bir şekilde gidermiştir. Ayrıca aktif olmak şart.

Eklemler ve kaslar daha fazla hareket ederse, vücut kendini iyileştirebilir ve uygun ağrıyı kontrol eden hormonları serbest bırakarak ağrıyı yönetmenize yardımcı olur. Alıştırma alışkanlığını oluşturmaya başlamak için reçeteli ağrı kesici ilaçlara gitmeniz gerekebilir.

Ağrı kesici ilaçların amacının anlaşılması

Ağrı ilacı, acınızı almayı amaçlamaz; bu, ağrınızı daha tolere edilebilir bir düzeye indirmeye yardımcı olmaktır. Çok fazla ağrı kesici, orijinal bozukluğa göre daha kötü sorunlara neden olabilir.

En iyi etki, ağrıyı yönetebilmek için yeterince ilaç almaktır, böylece tekrar aktif olmaya başlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite kas, eklem ve sinir ağrısını yönetmenin en iyi yoludur.

Yaşam kalitenizi iyileştirmenin yollarını bulmak

Hem refleks sempatik distrofi sendromu (RSDS) hem de fibromiyalji, ya da sadece bir tane olsun – hala yaşam ile meşgul olduğundan emin olmak için proaktif olmak zorunda.

Kronik ağrı, depresyon ve izolasyon, yaygın bir üçlüdür. Bağlı kalmak için çaba sarf et. Destek gruplarına katılın. Asla pes Etme. Kronik ağrı, yaşamayı öğrenebileceğiniz ve hayattan zevk aldığınız bir şeydir.

Daha fazla okuma:

www.niams.nih.gov/Health_Info/Fibromyalgia/fibromyalgia_ff.asp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *